Himalaya Tuzu

Arter Himalaya Tuzu

Himalaya tuzu dünya genelinde sahip olunan en kıymetli tuz olarak isimlendirilmektedir. Çok keskin ve etkisi güçlü olan bu tuzun oluşumunda 84 farklı mineral bulunmaktadır. Oluşum süreci asırlar sürdüğü için kıymetli kabul edilmektedir. Üstelik insan vücuduna sağladığı yararlar göze çarptığında değerinden çok daha kıymetli olduğu düşünülmektedir. Çok yönlü yarar niteliği taşıyan bu tuz, şeffaf bir görünüme sahiptir. Piyasada binlerce Himalaya tuzu satışı bulunsa da en kaliteli olan Himalaya tuzunun, şeffaf ve saydam bir yapıda olduğu bilinmektedir. 

Himalaya tuzu, denizlerin kuruması sonucunda dibe çöken tuzlardan oluşmaktadır. Tuzların üzerini kapatan volkanik lavlar, uzun yıllar boyunca yüksek basınç altında kristalleşmeyi meydana getirmektedir. Kristalleşen bu tuzlar genel olarak 3000 yıl ila 200 milyon yıl içerisinde meydana gelmektedir. Bu nedenle Himalaya tuzunun çok güçlü bir içeriği bulunmaktadır.

İçeriğinde yüksek oranda sodyum bulunduran Himalaya tuzu aynı zamanda magnezyum, kükürt, oksijen ve florür içermektedir. Himalaya tuzu içerisinde yer alan tüm mineral ve elementlerin toplamı 84 adettir.